Kdo je pohan?

16. srpna 2015 v 5:40 |  Pohanství
Původně se slovo pohan používalo pro označení skupiny lidí či národů, vyznávající polyteistické náboženství, tedy pro ty kteří nevěřili v biblického Boha, ale ve více bohů. Ještě dnes se dá sem tam narazit na použití slova pohan pro "bezvěrce", což se dá chápat jako urážka.

Dnes je slovo pohanství obecným označením obrovské skupiny, do které spadá řada tradic, např. keltská, slovanská, druidská, germánská, wicca, ... Ale nepleťme si pojmy pohan, wiccan a mág/čaroděj. Jsou to odlišné pojmy. Existují wiccané, kteří nevyznávají žádné náboženství a jsou tedy "pouze" praktikanty a ne každý pohan provozuje magii.


Nejsou stanovena žádná pravidla, která musíte splňovat, aby jste mohli být označeni jako pohané, ani není potřeba žádného svolení výše postavené osoby. Pohanem je ten, kdo se pohanem cítí.

Existují ale ve většině společné znaky, které pohany spojují, a to např.:
víra v napřirozené a jemnohmotné bytosti, jako duchy, dévy stromů, bohy a navazování kontaktu s nimi
úcta k Zemi, přírodě, zvířatům a předkům
neoddělování přírody a člověka
obětiny
člověk má svou vlastní vůli a je plně zodpovědný za svoje konání, tzn. člověk nepředává svůj život do rukou Boha, ale koná sám za sebe a za vše nese plnou zodpovědnost, sám hledá, sám zjišťuje a jde si po své cestě
žena a muž jsou si rovni, ani muž a ani žena nejsou druhému pohlaví nadřazeni...

Jako pohanství se naoznačují tyto směry: anarchismus, buddhismus, esoterismus, hermetismus, fašismus, nacionalismus, svobodné zednářství, satanimus, new age, rosenkruciánství, křesťanství


Pokud máte nějaké přípomínky k článku, našli jste nějakou nesrovnalost, nebo máte další informace k doplnění, dejte určitě vědět. Budu ráda =)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.