Yule 21.12.

21. září 2014 v 10:49 | Eamë |  Pohanství
Yule se slaví 21. prosince, kdy je nejdelší noc v roce a dny se opět začínají prodlužovat. Slaví se zrození Slunce. Svátky zimního slunovratu jsou radostné, lidé se společně těší na nové slunce. Na svátek Yule se temná síla, se kterou bojuje Slunce celou zimu, vzdává.

Přípravy na slavnost začínají už 5. prosince. Domácnosti se řádně uklidí, aby nezůstaly památky po starých časech. Ženy pečou koláče s ořechy a jablky. (Jabloň je stromem nesmrtelnosti, symbolem ochrany a věčného života. Lískový ořech je stromem moudrosti a poznání, v ořechu jsou uloženy vědomosti.) Ke stropu se věší pozlacené jmelí a ještě věnec ze zeleného chvojí, který se zdobí jablky a ořechy. Pod jmelím a věncem se lidé obejmou a políbí. Nakonec se v hlavním ohništi domu zapálí vánoční polínko.

Svátek je barevně spojen s barvami nachová, zelená a bílá. Podle původních keltských zvyků se jako symbol svátku používal malý živý stromek, který zdobili. Ozdobený zelený stromek je symbolem věčného života. Starověké germánské kmeny nazývaly stromem světa či stromem života Yggdrasil, jehož kořeny sahají do podsvětí a jeho větve ke hvězdám - proto ona hvězda na špičce stromků. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.