Samhain 31.10.

21. září 2014 v 0:01 | Eamë |  Pohanství
Samhain je nejdůležitějším svátkem roku, jímž Keltové začínají nový rok. Slaví se v noci
z 31. října na 1. listopadu. Název se skládá ze slov "sam-fuin", Konec léta. Svátek je tedy hranicí mezi létem a zimou. Samhain spadá na konec sklizně, uzavírá se zemědělský cyklus
a začíná temná polovina roku.

Samhain je svátek říše mrtvých a světa duchů. Bylo zvykem prostírat u večeře i pro zesnulé příbuzné nebo vystavovat za oknem zapálenou svíčku, která měla bloudícím duším mrtvých posvítit na cestu. Lidé se převlékali do starých cárů a malovali si obličeje, aby se uchránili před zlými duchy. Bylo zapotřebí obětovat bohům před nastávající temnou částí roku. Aby se Slunce vrátilo, aby se člověk dožil nového jara, aby nebyl hladomor a vydržely zásoby přes zimu.


Domácí ohně se znovu zapalovaly, přes které lidé skákali pro štěstí. Po polích se rozprášil popel a podél mezí se nosily zapálené louče, aby se chránila půda. Do ohně se házely kameny opatřené znaky a ráno podle stavu kamenů se věštilo o osudu člověka v nadcházejícím roce.

Tradice Samhainu do současnosti přežila především v podobě Halloweenu, svátku, který se slaví v podvečer 31. října především v anglicky mluvících zemích.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.