Ostara 21.3.

21. září 2014 v 16:30 | Eamë |  Pohanství
Ostara neboli Jarní rovnodennost má jméno po Teutonské bohyni jara a svítaní Oestre či Eastre. Svátek Ostara označuje dobu, kdy noc a den jsou stejně dlouhé. Je oslavována Ostara, bohyně plodnosti se symbolem vejcem (symbol vzniku vesmíru) a posvátným zvířetem králíkem (symbol plodnosti). Symbol a jarní uctívání králíka možná pochází od bohyně Eastre jako její zasvěcené zvíře.

Pro zpestření oslav lidé vybírali vejce různých barev z hnízd ptáků. Později se ustálil zvyk barvení slepičích vajec.

Zvyk barvení a darování vajec jsou symbolem plodnosti. Ve staré Evropě jsou vejce malována a darována jako přání úspěchu a hojnosti do nového roku. V Německu například existuje velikonoční zábava, při které děti hledají poschovávané vejce. Historie hry má, ale smutnější kořeny. V pohanských dobách, kdy se začalo rozšiřovat křesťanství, v některých zemích lidé vejce schovávali a nechávali děti hrát hru na hledání. Pronásledovatelé pohanství údajně děti podpláceli, aby prozradily osoby skrývající vejce a pomohly obvinit stoupence staré víry.


Jarní úklid obydlí nezbavoval obyvatele pouze fyzické špíny, ale i veškeré negace. Sníh začíná tát, dny se oteplují a v polích se začíná objevovat nový život. Mužská a ženská energie jsou v rovnováze. Začíná období radosti, tance a oslav. Zima odešla a přežilo se nevlídnost tmavých dnů.

Významnou roli hrají tradiční potraviny. Chudé rodiny ve staré Evropě přestali šetřit s naloženým masem a šunkou, připraveným na zimu, a mohli si uspořené zásoby dovolit sníst. Zároveň oslavili návrat k čerstvému masu a mladým zeleným rostlinám.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.