Mabon 23.9.

23. září 2014 v 5:45 | Eamë |  Pohanství
Mabon se slaví na podzimní rovnodennost, což je nejčastěji 23. září, ale může být i 21. nebo 22. září. Je oslavou posledních teplých dní, svátkem podzimu, kdy se příroda ukládá ke spánku.

Tento den nazýváme také jako Den Díkůvzdání, protože děkujeme "období světla" za dary a plody, které nám přineslo a zdravíme "období temna", dlouhé večery, kdy budeme mít více času na sebe, rodinu a přátele. Je čas oslavit letošní úrodu. Bohyně je v této době nejštědřejší, proto se symbolizuje rohem hojnosti.

Tato doba také značí začátek honů, a proto se uctívají nejen božstva rolnická, ale i bohové lovu a zvěře, kteří mají požehnat lovcům, aby bylo v zimě co jíst

Podzimní rovnodennost je časem vinobraní a sklizně jablek a k symbolickým motivům patří ovoce všeho druhu. Své příbytky ozdobíme ovocem, vázy pak podzimními květinami, nebo podzimními plody.
Převládajícími barvami jsou barvy podzimu, to znamená všechny odstíny zelené, odstíny hnědé, od teple žluté do sytě oranžové barvy, cihlový odstín, červená, purpurová, fialová i zlatá.


V pohanských skupinách je Mabon "Svátek tkalců", kdy si každý tká k sobě své přání a jako celek splétá provázky k symbolickému sjednocení síly.

Přichází temné období a konec keltského roku - blíží se svátek Samhain.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.