Imbolc 1.2.

21. září 2014 v 12:12 | Eamë |  Pohanství
Imbolc je velký svátek a je označován jako svátek světel nebo jako svátek jehňat a pojí se k živlu ohně.

Původní pohanská bohyně Brigit vládla Slunci a ohni, je i bohyní básnictví, věštění, léčení a kovářství a starala se o nově narozené. Ve starém Irsku se Imbolc slavil jako svátek Svaté Brigity. Symbolem je asymetrický kříž, který se vyrábí v předvečer svátku a staví se v domě, aby byl chráněn před ohněm a bouří. Kříž je opatřen magickým znakem, jímž je pětiramenný prut, znázorňující vztyčenou ruku s roztaženými prsty.

Ovce hrály důležitou roli, dávaly člověku potravu i materiál pro oblékání. Narození jehňat se stalo znamením nového života uprostřed smrtících zimních mrazů a i velkou příležitostí k oslavě. Křesťané bohyni Brigit přejali a změnili ve svatou Brigitu, čímž zachovali uctívání. Proto křesťanská svatá Brigita je často znázorňována jako pastýřka s jehňátky.


Ve vesnicích se uhášeli ohně a mladé dívky (symbol panenské bohyně) chodily s pochodněmi a znovu zapalovali domácí krby. Před vchodem se zapalovaly malé ohníčky. Věřilo se, že mají moc ochránit dům před krupobitím nebo úderem blesku. Zvyk ochranných ohňů se zachovalo jako zapalování svíček. V tomto období bývalo zvykem vyorat první jarní brázdu. Orba proběhla slavnostním způsobem s ozdobenými pluhy pokřtěnými pálenkou, za doprovodu mladých dívek. Do brázd byly bohům obětovány kousky chleba a sýra.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.