Beltine 30.4.

22. září 2014 v 7:37 | Eamë |  Pohanství
Beltine se slaví 30. dubna. Na počest boha Belena se v předvečer zapaloval posvátný oheň. Zapalovaly se velké ohně a oheň symbolicky očistil lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období. Ohně na návrších měly stejný ochranný smysl. Pořádaly se tance kolem ohně, spojené s jeho přeskakováním, dýmem se prováděl dobytek. Ohně v domácích krbech se uhasily a zapálily se nové.

Oslavuje se příchod jara a tepla, zrození a lidé se připravují, že budou po zimě zase hospodařit na poli. Stavěla se májka jako symbol spojení mužského a ženského principu. Vztyčování jarní májky symbolizuje i spojení mocností země a nebe. Májka bývala zpravidla z kmene břízy, pomalována červenými a bílými spirálami a na vrcholu ozdobena větvičkami hlohu. Tradičním jídlem jsou koláče.

Snoubenci a dvojice zamilovaných se vydávali v předvečer svátku do lesů. Měsíc květen se následně stával symbolem sexuální volnosti na počest Velké matky a Rohatého boha lesů, sexuálního zasvěcování a milostných her. V tomto období se prý uzavírala zkušební manželství na "dobu určitou" - na rok a jeden den. Pokud svazek nefungoval, partneři se po tomto období prostě rozešli. Z těchto dob zřejmě zůstal zvyk líbat se na prvního máje pod rozkvetlou třešní, břízou či jiným stromem.


Beltine býval jedním z nejdůležitějších svátků v keltském světě. Býval to svátek natolik oblíbený, že jeho tradice nebyla zlomena ani přicházející římskou či germánskou nadvládou, ani po staletí trvající snahou křesťanské církve. V různé podobě můžeme vystopovat tradice svátku v oslavách Valpružiny noci, zvyku pálení čarodějnic, lidových májových veselicích. Noc z 30. dubna na 1. května je svátek i germánský - Valpružina noc. Valpurga byla saská bohyně, které tradice připisuje patronství nad čarodějnicemi. Slovo Valpurga znamená staročesky čarodějnice.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.